reklam
reklam
reklam
Bugun...
İŞ YERİ SAHİPLERİNE GÜZEL HABER
Tarih: 22-02-2013 11:48:00 + -


Kiralık dükkanların sahipleri, vergi ödemedikleri halde devletten vergi iadesi alabiliyor.

İŞ YERİ SAHİPLERİNE GÜZEL HABER
reklam

Evet yanlış okumadınız. Belki biraz şaşırtıcı ama edindiğimiz bilgilere göre gerçekten dükkan sahipleri eğer gerekli adımları atarsa ödemedikleri vergilerin iadesini alabiliyor.

 

"Hem kira geliri nedeniyle vergi beyannamesi ver, hem vergi ödeme hem de üste vergi iadesi al.. Olur mu öyle şey?" demeyin. Oluyor!.. Ancak konut kira geliri elde edenler heyecanlanmasınlar; onlara vergi iadesi yok! Vergi iadesi "işyeri kira geliri" elde edenler için söz konusu olabiliyor.

 

PEKİ BU NASIL OLACAK?

 

Bazı özellikli durumlar (kiracının basit usule tabi mükellef olması, işyerinin bir şirketin aktifinde kayıtlı olması vb. durumlar) dışında, kiracı kirayı öderken brüt kiradan yüzde 20 stopaj (vergi kesintisi) yapıyor. Uygulamada genellikle, işyeri sahibi kiracı ile "net kira tutarı" üzerinden anlaştığı için stopajı (vergi kesintisini) kiracı üstleniyor. Ancak bu durumda da stopajı (hukuken) işyeri sahibi ödemiş gözüktüğü için kira geliri beyannamesinde bu vergileri beyan ediyor. Ardından da hesaplanan vergisinden stopajları "mahsup" ediyor.

 

Böyle olunca, 2012 yılında elde ettiği işyeri kirasını beyan edenler, 110 bin liraya kadar olan işyeri kira gelirleri nedeniyle "vergi iadesi" alıyorlar.

 

İŞYERİ KİRASI VE ALINACAK VERGİ İADESİ

 

2012 yılında, "işyeri kira geliri" örneğin ayda 6.000 lira kira geliri olanlar, bu gelirleri nedeniyle beyanname verdiklerinde, (yüzde 20 stopajın mahsubu nedeniyle), vergi ödemeyecekleri gibi, üste 2.070 TL "vergi iadesi" alacaklar.

2012 yılında sadece işyeri kira geliri olanların, alacakları vergi iadesi veya ödeyecekleri gelir vergisi tabloda gösterilmiştir.

 

İADE TALEBİ

 

İşyeri kira geliri nedeniyle alacaklı çıkacakların, ilgili vergi dairesine başvurarak "iade" talep etmeleri gerekiyor. Vergi dairesi, iadeyi yapabilmek için "stopajların kiracı tarafından yatırılmış olması" koşulunu arıyor.

 

Vergi dairesince, iade yapılacağının mükellefe tebliğinden itibaren "bir yıl içinde" mükellefin başvurup parasını alması gerekiyor. Bu süre geçerse, iade yapılmaz.

 

GURBETÇİNİN İŞYERİ KİRASINA BEYAN DA YOK VERGİ DE

 

Yurt dışında yerleşik olan vatandaşlarımız, Türkiye'de elde ettikleri stopaja (vergi kesintisine) tabi tutulmuş işyeri kira gelirlerini, tutarı ne olursa olsun Türkiye'de beyan etmeyecek.

 

Örnek: Almanya'da yerleşik olan Niyazi Bey, Türkiye'deki iki mağazasından, yılda toplam 600 bin TL kira tahsil etmiştir. Bu durumda, Niyazi Bey 600 bin TL işyeri kira geliri nedeniyle Türkiye'de beyanname vermeyecek.
YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yıllık Genel Kurulunu Alanya Belediye Düğün Salonundan gerçekle..
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, şehit edilen Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın otopsi raporunda yer alan ..
Olağan Mali Genel Kurul'da başkanlık adaylığını resmen açıklayan Adnan Öztürk için sürpriz bir iddia ortaya atıldı...
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit düşmesinin ardından, DHKP-C'nin hedefinde 3 yeni eylem planı olduğu iddia edildi...
Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Kiraz'ın şehit edildiği terör saldırısında ölü ele geçirilen teröristin cenazesi toprağa ver..
KPSS soruşturmasında son dakika gelişmesi yaşanıyor. Fethullah Gülen elebaşı olarak gösterilmişti. Gülen dosyası savcıya..
reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
ALKOLLÜ KADIN 10 METREDEN ATLADIAlanya'da 3'üncü kattaki evinin balkonuna çıkarak intihar edeceğini söyleyen 69 ..
Alanya'da otel yangınıAlanya ilçesinde bir otelin deposunda çıkan yangında maddi hasar meydana geldi...
ALANYA BELEDİYESİ HALI SAHA FUTBOL TURNUVASI KAYMAKAMLIK KUPASI BAŞLADIAlanya Belediyesi Halı Saha Futbol Turnuvası Kaymakamlık Kupası, Alanya Garnizon..
ALAETTİNOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜCHP eski ilçe başkanı Şevki Türktaş'ın dünürü Alanya belediyesi eski meclis üyes..
CHP'Lİ BAŞKAN: ALANYA'NIN ADAYI CAFER UYARCHP İlçe Başkanı Şengül Yeşildal, Alanya'nın adayının ise Cafer Uyar olduğunu if..
TED KOLEJİ ALANYA TARİH OLUYORTürk Eğitim Derneği Genel Merkezi'nden alınan kararla Alanya TED Koleji'nin isim..
POLİS TEŞKİLATI ERHAN AKDAN İÇİN AĞLADIAlanya Emniyet Müdürlüğü'nde görev yaparken Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ..
İNTİHARA YELTENEN GENCİN TEDAVİSİ SÜRÜYORAlanya'da boynundan iple ağaca asılı halde bulunan vatandaşı polis son anda kurt..
ALAETTİNOĞLU AİLESİ YASTAAlanya'nın özellikle eğitim konusunda hayırsever ailelerin Alaettinoğlu ailesi y..
reklam
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam