reklam
reklam
reklam
Bugun...
İŞ YERİ SAHİPLERİNE GÜZEL HABER
Tarih: 22-02-2013 11:48:00 + -


Kiralık dükkanların sahipleri, vergi ödemedikleri halde devletten vergi iadesi alabiliyor.

İŞ YERİ SAHİPLERİNE GÜZEL HABER
reklam

Evet yanlış okumadınız. Belki biraz şaşırtıcı ama edindiğimiz bilgilere göre gerçekten dükkan sahipleri eğer gerekli adımları atarsa ödemedikleri vergilerin iadesini alabiliyor.

 

"Hem kira geliri nedeniyle vergi beyannamesi ver, hem vergi ödeme hem de üste vergi iadesi al.. Olur mu öyle şey?" demeyin. Oluyor!.. Ancak konut kira geliri elde edenler heyecanlanmasınlar; onlara vergi iadesi yok! Vergi iadesi "işyeri kira geliri" elde edenler için söz konusu olabiliyor.

 

PEKİ BU NASIL OLACAK?

 

Bazı özellikli durumlar (kiracının basit usule tabi mükellef olması, işyerinin bir şirketin aktifinde kayıtlı olması vb. durumlar) dışında, kiracı kirayı öderken brüt kiradan yüzde 20 stopaj (vergi kesintisi) yapıyor. Uygulamada genellikle, işyeri sahibi kiracı ile "net kira tutarı" üzerinden anlaştığı için stopajı (vergi kesintisini) kiracı üstleniyor. Ancak bu durumda da stopajı (hukuken) işyeri sahibi ödemiş gözüktüğü için kira geliri beyannamesinde bu vergileri beyan ediyor. Ardından da hesaplanan vergisinden stopajları "mahsup" ediyor.

 

Böyle olunca, 2012 yılında elde ettiği işyeri kirasını beyan edenler, 110 bin liraya kadar olan işyeri kira gelirleri nedeniyle "vergi iadesi" alıyorlar.

 

İŞYERİ KİRASI VE ALINACAK VERGİ İADESİ

 

2012 yılında, "işyeri kira geliri" örneğin ayda 6.000 lira kira geliri olanlar, bu gelirleri nedeniyle beyanname verdiklerinde, (yüzde 20 stopajın mahsubu nedeniyle), vergi ödemeyecekleri gibi, üste 2.070 TL "vergi iadesi" alacaklar.

2012 yılında sadece işyeri kira geliri olanların, alacakları vergi iadesi veya ödeyecekleri gelir vergisi tabloda gösterilmiştir.

 

İADE TALEBİ

 

İşyeri kira geliri nedeniyle alacaklı çıkacakların, ilgili vergi dairesine başvurarak "iade" talep etmeleri gerekiyor. Vergi dairesi, iadeyi yapabilmek için "stopajların kiracı tarafından yatırılmış olması" koşulunu arıyor.

 

Vergi dairesince, iade yapılacağının mükellefe tebliğinden itibaren "bir yıl içinde" mükellefin başvurup parasını alması gerekiyor. Bu süre geçerse, iade yapılmaz.

 

GURBETÇİNİN İŞYERİ KİRASINA BEYAN DA YOK VERGİ DE

 

Yurt dışında yerleşik olan vatandaşlarımız, Türkiye'de elde ettikleri stopaja (vergi kesintisine) tabi tutulmuş işyeri kira gelirlerini, tutarı ne olursa olsun Türkiye'de beyan etmeyecek.

 

Örnek: Almanya'da yerleşik olan Niyazi Bey, Türkiye'deki iki mağazasından, yılda toplam 600 bin TL kira tahsil etmiştir. Bu durumda, Niyazi Bey 600 bin TL işyeri kira geliri nedeniyle Türkiye'de beyanname vermeyecek.
YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Oba Mahallesi’nde Nazmi Yılmaz Sağlık Merkezi’nin çevre düzenlem..
Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, dün Alanya Belediyesi Mahmutlar Hizmet Binasında esnaf toplantısı d..
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’da geçirdiği trafik kazasının ardından felç kalan ve kimliği belirle..
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, uyuyan sınıfın öğretmeni hakkında suç duyurusunda bulundu.
Terör örgütü PKK'nın yöneticisi olan Cemil Bayık, Hükümete açık açık ültimatom verdi. Bayık, Hükümet'in üzerine düşeni y..
İdam olaylarıyla sık sık gündeme gelen İran’da bu kez halka açık infaz gerçekleştirildi. Tecavüz ve silahlı soygundan su..
reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
İLK ÖZEL 'MOTORLU PARAŞÜT PİSTİ' ALANYA'DA AÇILDITÜRKİYE’ninilk özel motorlu paraşüt tesisi Alanya'da kuruldu. Havacılık tutkunu..
KOOPERATİF 20 MİLYON KREDİ VERDİAlanya'da üyelerine ekonomik kolaylık sağlamak amacıyla faaliyet gösteren kredi ..
GÜVENLİKÇİ KADIN 10 GÜNDÜR KAYIPAlanya'da bir otelde güvenlik görevlisi olarak çalışan kadından haber alamayan a..
CİFTE CİNAYETTE BAHÇIVAN ADLİYEYE SEVK EDİLDİ ALMAN çiftin öldürülmesi olayıyla ilgili gözaltına alınan bahçıvan Şeref Ö.'nün..
ALMAN KARI KOCA EVLERİNDE ÖLÜ BULUNDUANTALYA’NIN Alanya İlçesi’nde yakınlarının uzun süredir haber alamadığı Alman Pe..
BAŞPEHLİVAN AYNUR OLDUAlanya’da 10'uncusu düzenlenen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreş Festivalinde Osman Ay..
FECİ KAZA 1 ÖLÜ 1 YARALIAlanya'dan Antalya istikametine giden Fettah Gümüş idaresindeki minibüsün park h..
ALANYA’LI GENÇ SİYASETÇİ TBMM YOLUNDAAlanya doğumlu olan genç siyasetçi Aykut Akın, İstanbul’da sürdürdüğü Siyaset Bi..
ALANYA’DA MOTOSİKLET KAZASINDA 1 KİŞİ ÖLDÜANTALYA’NIN Alanya İlçesi’nde üzerinde 2 kişinin bulunduğu motosiklete Ahmet Ö.’..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR